Hochei: Corona câștigă pe terenul Sport Clubului și relansează finala campionatului

București, 3 aprilie, 2018

ASC Corona Brașov s-a impus cu 3-2 pe arena „Vakar Lajos” din Miercurea Ciuc în al cincilea joc al finalei campionatului de hochei cu Sport Club.

d

Jucătorii echipei din Brașov se bucură de victorie, doresc egalarea, iar apoi titlul…

Scorul general a devenit, coincidență interesantă, 3-2 în favoarea echipei harghitene. Titlul va reveni formației care câștigă patru întâlniri.

După doua reprize echilibrate, încheiate nedecis, 1-1 și 0-0, au urmat 20 de minute spectaculoase care au decis învingătoarea.

Oaspeții au marcat două goluri consecutive în șase minute, iar ciucanii n-au reușit decât să reducă diferența, recunoscându-se învinși.

Cele doua echipe nu vor avea prea mult timp de odihna, urmând să se confrunte din nou, de data asta la Brașov, în prima seara de joi a lunii aprilie.

O nouă victorie a brașovenilor ar egala situația, ducând la o partida decisiva la Miercurea Ciuc, pe 7 aprilie.

Un succes al ciucanilor, le-ar aduce titlul de campioni.

Puțină răbdare și vom vedea cine va intra în posesia laurilor.