RADU LEVÂRDĂ TRANSMITE:

Viitorul Constanţa ia Cupa României şi trimite Universitatea Craiova în cupele europene la fotbal

Ediţia cu numărul 81 a Cupei României la fotbal a fost câştigată de Viitorul Constanţa, 2-1, după prelungiri, în finala desfăşurată împotriva echipei Astra Giurgiu pe stadionul ‘Ilie Oană” din Ploieşti.
Formaţia antrenată de Gheorghe Hagi a confirmat revenirea din ultimele meciuri ale playoffului Ligii 1, care au plasat-o pe locul al treilea, după campioana CFR Cluj-Napoca şi FCSB, cucerind în premieră Cupa României. La capătul unei partide pe care a dominat-o, deşi scorul avea să fie deschis de giurgiuvenii lui Costel Enache în urma executării perfecte de către Alibec a unei lovituri libere de la 18 metri în minutul 41. Ghiţă a restabilit echilibrul cu o lovitură de cap, în urma unui corner, în minutul 76, după ce Pires, de la Astra fusese eliminat pentru două cartonaşe galbene c cinci minute înainte. Scorul final avea să fie stabilit de brazilianul Eric în minutul 105, gol care a adus prima Cupă a României în vitrina celor de la Viitorul Constanţa.
Învingătoarea va evolua în preliminariiile Europa League, ca și FCSB și Universitatea Craiova, ocupanta locului 4, în timp ce CFR Cluj-Napoca va încerca să ajungă în grupele Champions League.