Zori de zi în 30 iunie, anul de grație 2022. ,,Buni zori!” cum scria poetul Lucian Avramescu.
Azi este Ziua Mondială a Rețelelor de Socializare. Una dintre ele Facebook este și calea prin care va ajunge la dumneavoastră acest articol.
Dacă este o zi specială, alegem și noi un creator special.
Am decis ca Doamna Daniela Isache, membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România, filiala Iași, să fie din nou invitata specială a Agenției noastre de presă.
După recentul său articol care a avut un impact deosebit pe …Facebook, iată acum revenim cu noi întrebări. Noi răspunsuri, dar și cu noi interesante tablouri. Începem deci…
-Care sunt pictorii români care vă plac mai mult ?
-CORNELIU BABA, DAN HATMANU, ION NEAGOE
-Dar dintre coloriștii străini, de care vă simțiți mai aproape ?
-VINCENT VAN GOGH, FRIDA KAHLO
– Ce rol au avut muzeele, expozițiile, galeriile de artă în educarea simțului dumneavoastră artistic?
– Privind picturile din galerii sau muzee de artă, mi-am dat seama că mă simt mai apropiată de un anumit stil de pictură – stilul expresionist, care a devenit modul meu de a picta.
-Ce sfătuiți un părinte care are un urmaș cu înclinații în domeniul artelor plastice ? Să meargă pe acest drum, ori să încerce și alte domenii artistice, iar la final să aleagă singur ce îi face plăcere ?
– Cred ca viaţa este aceea care face alegerea in privinţa artei, nu sfaturile pe care ni le dau cei din jurul nostru.
-Dintre toate tehnicile folosite, cu care vă simțiți mai confortabil ?
-PICTURA ÎN ULEI PE PÂNZĂ
– În afară de postările de pe internet, în ce loc vor mai putea admiratorii dumneavoastră să întâlnească tablourile pe care le semnați ?
– Tabloul “Omul din adâncuri” a ilustrat filmul european “Erik Zamani/ Time of the Plums”, regizat de Sezen Kayhan.
În colecţiile unor muzee cum sunt Casa Pogor, Regina Maria (Iaṣi) , Casa Scriitorilor din Chisinau, European Art Museum (Vordingborg ) Danemarca sau în colecții particulare din Germania, Statele Unite ale Americii, Spania sau Republica Moldova.
-Impresionant! Să comentăm puțin lucrările dumneavoastră în stil expresionist…
LUMEA MEA EXPRESIONISTA
Spre deosebire de alte picturi, în care domină o lume axată pe frumos, viziunea mea are implicații profund dureroase, în destinul personajelor mele, dar si în întregul lor areal afectiv-spiritual. Iscodesc, cel mai adesea, invizibilul şi creez eu însămi realităţi paralele, personalizate, în raport cu ficţiunile la care am acces.
Habitatul personajelor este ostil, bântuit de obsesii. Stresul devine o dominantă. Reacție firească, instinctul generează mijloace de apărare.
Masca poate deveni un scut defensiv. Omniprezentă, ea poate fi ṣi simbol si instrument al disimulării sau consecinţa lipsei curajului de a-ți dezvălui propria identitate.
O altă direcţie în creaţia mea se conturează în jurul ideii de fructe ale pământului, exprimate în cele mai bizare modalităţi. Portretele mele evocă abisale stări sufleteşti, sfâşiate de incertitudini .
Sper că încă mai am multe de spus despre universurile fiinţei şi ale lumii…
-Și noi sperăm tot așa…Să vedem acum câteva tablouri. Îi invităm deci pe onorabilii cititori la …
GALERIA DE ARTĂ
Daniela Isache, Șalul, Ulei / pânză, 70 x 50 cm
Trecerea timpului ( Time Passing )
ulei pe panza, 60 x 40 cm
Ochelarii verzi (The Green Glasses)
ulei pe panza, 40 x 50 cm
Dupa spectacol (After the Show)
ulei pe panza, 80 x 30 cm
Fotosinteza (Photosynthesis)
ulei pe panza , 80 x 50 cm
Diploma EXPOZIȚIA CONCURSULUI International -Creație plastico-lirică „Eminesciana” , Iasi , ianuarie 2022
(The Painting Prize at the ”Eminesciana” Contest , January 2022)
Codul vietii si al mortii (The Code of Life and Death)
ulei pe panza , 55 x 65 cm
Portret de femeie (Portrait of A Woman )
ulei pe panza, 50 x 80 cm
Actorii (The Actors), Detaliu
PREMIUL PENTRU ARTE VIZUALE la Festivalul Internaţional EMPATII DE O PARTE SI DE ALTA A PRUTULUI (Iaṣi ṣi Chiṣinău, ediţia a Xl-a 2021)
Un mar (An Apple)
ulei/panza, 40 x 20 cm
Priviri (Looks)
ulei pe panza, 60 x 50 cm
Mulțumim frumos pentru răspunsuri și pentru tablouri. Mult succes și inspirație la lucrările viitoare pentru invitata noastră.
Aristotel Bunescu